Hledali jsme nejlepší chytrá zařízení na ruku

Měli změnit celý segment chytrých telefonů, ale nakonec se staly jen jejich doplňky. Zobrazování přesného času je jen druhořadým účelem. Inteligentní náramky vám sdělí všechny novinky a dokážou výrazně zpříjemnit život, ať už ten pracovní nebo soukromý.

Ať mají přidanou hodnotu
Na začátku to byly technologické hračky, v současnosti jsou z nich univerzální a hlavně užitečná zařízení, která můžeme rozdělit na dvě základní kategorie. První jsou chytré hodinky vytvořené výhradně jako doplněk k chytrému telefonu pro zobrazování informací a upozornění.

Zájem o tento typ už dávno opadl, pochopili to i výrobci a tyto náramky naleznete už jen v nabídce neznámých čínských výrobců. Koupíte je doslova za pár eur, čemuž odpovídá jejich kvalita, funkce i podpora. Nečekejte, že k nim bude vývojář dodávat pravidelné aktualizace a opravy chyb.

Rovněž k nim obtížněji seženete doplňky včetně řemínků, ochranných sklíček a speciálních stojanů na nabíjení.

Hodně vám neprozradí ani o vašich pohybových aktivitách, kroky sice detekují, ale přesností a dalšími možnostmi zaostávají daleko za současným standardem.

Na základní šikovné hodinky za pár eur proto zapomeňte. Raději si doplaťte za značkový model, vždyť například nejnovější inteligentní náramek od Xiaomi stojí jen něco přes 30 eur.

Zdraví je priorita
Druhá kategorie chytrých zařízení na ruku přidává podporu pro sport a zdraví, i když tok informací je při nich stále důležitou funkcí. Lidé si je kupují z velké části pro monitorování denní aktivity, měření srdeční činnosti a sledování sportovních aktivit.

Vývoj se nesoustředí jen na samotné shromažďování údajů, ale z velké části na jejich zpracování a analyzování. Dnes si proto umíte každé ráno zjistit, jak dobře jste se vyspali, dokonce vám pomohou naplánovat přesný čas, kdy je třeba se pobrat do postele.

Nejdůležitější je však práce s hodnotami srdečního tepu, přičemž modernější senzory dokáží pomoci při zjišťování dalších hodnot a odhalování nastupujících problémů.

Známých je již několik desítek případů, kdy inteligentní hodinky upozornily na neobvyklou srdeční aktivitu a jejich majitel si tak díky včasnému příchodu na pohotovost zachránil život.

Samostatnou kapitolou jsou Apple Watch, které zachránily celý segment a jsou stále nejoblíbenější. Navíc dostávají pravidelné aktualizace a dokážou odhalovat více a více problémů.

Fungují však výhradně s chytrými telefony iPhone a jejich výrobce si je cení na pořádný balík peněz. Naštěstí za nejlevnější model v našem výběru zaplatíte jen něco přes 30 eur, takže vybrat si může skutečně každý.

Apple Watch Series 4

Hodinky od Apple jsou stále nejlépe prodávány chytré hodinky na trhu. Vůbec přitom nevadí, že jsou drahé, vypadají stále stejně a nabíjet je budete téměř každý den. Úspěch mají zaručen, vždyť pro majitele iPhonů jsou stále tím nejlepším řešením.

Jejich největší výhodou je perfektně zvládnuté uživatelské rozhraní a velmi dobře navržené ciferníky. Není jich sice tolik jako u konkurenčních produktů, ale ani jeden není vysloveně špatný a většina z nich je skutečně použitelná, bez potřeby dodatečných poplatků.

I přes určitá omezení jsou dobře přizpůsobitelné, s velmi dobře zvládnutým systémem oznámení. Ovládání je navíc intuitivní a skvěle reagují na dotek. Tady by si konečně mohli brát příklad ve Fitbitu, ovládat jeho produkty je jako za trest.

Apple nabízí hodinky ve dvou velikostech a několika barevných kombinacích. Dostupné je obrovské množství různých řemínků. Za ty originální si pořádně připlatíte, ale levné z internetu vám většinou dlouho nevydrží.

Díky citlivějšímu akcelerometru a gyroskopu dokáží odhalit pád, když v určité situaci automaticky přivolají pomoc. Největší novinkou je měření EKG, ale tato funkce přijde až v některé s budoucích aktualizací.

Samsung Galaxy Watch

Nejlepší chytré hodinky od Samsungu mají sice velký kulatý displej, ale zároveň se co nejvěrněji snaží imitovat vzhled klasických hodinek. A díky vynikajícímu AMOLED displeji a speciálním ciferníkům je výsledek působivý.

Hodinky jsou dostupné ve dvou velikostech, 46 a 42 mm. Obě mají kulatý Super AMOLED displej s rozlišením 360 x 360 bodů, chráněn speciálním sklem Corning Gorilla DX+. To spolu se zvýšenou odolností vůči vodě splňuje certifikaci pro vojenské účely.

Galaxy Watch už nechtějí být primárně jen chytrým zařízením, i když zde nabízí asi nejvíce funkcí a možností z celého našeho výběru. Žádná omezení Googlem nečekejte, operační systém si vytvořil samotný Samsung.

Hodinky dokáží detailně zaznamenat vaši běžnou a sportovní aktivitu a myslí i na životní styl. Snaží se odhalit váš stres a nabízí funkce pro celkem až 39 druhů cvičení. Pohlídá vám i kalorie, ale zde nesmíte lhát a musíte zaznamenat každý kousek jídla.

Galaxy Watch funguje prakticky s každým současným chytrým telefonem, ale ten nejlepší zážitek včetně všech funkcí získáte jedině při kombinaci se stejnou značkou. Hodinky budete nabíjet v průměru jednou za 4 až 5 dní, samozřejmě se specifickým kabelem.

Withings Steel HR Sport

Stojí necelé dvě stovky a na první pohled jsou nerozeznatelné od klasických hodinek. Společnost Withings patřící pod Nokii zvolila zcela odlišný přístup a namísto chytrého zařízení s digitálním ciferníkem vyrobila ručičkové hodinky, které v sobě skrývají elektroniku.

Jejich cílovou skupinou jsou uživatelé zvyklí na klasické hodinky, kteří zároveň chtějí mít přehled o nejnovějších oznámeních z chytrého telefonu, o své sportovní aktivitě, spánku či srdečním tepu. Toto vše hodinky nabízí, navíc k tomu přidávají extrémní výdrž baterie.

Zatímco běžné smart hodinky vydrží bez nabíječky jeden až pět dní, tak Withings budete nabíjet jen jednou za tři týdny. Výdrž baterie se naštěstí nijak neprojevila na designu nebo hmotnosti. Hodinky jsou pěkné, kovové a lehké.

Důvodem je absence velkého displeje, místo něj zde naleznete malý černobílý OLED displej s minimální spotřebou. Ukáže vám jen ty základní informace, pro všechno další musíte využít aplikaci na vašem chytrém telefonu.

Firma má v nabídce tři verze hodinek, které se liší nejen designem. Všechny mají shodně ručičky, základní verze Steel vám však neukáže žádná oznámení ze smartphonu a neodměří vám srdečný tep.

Fitbit Charge 3

Firma Fitbit je dnes již legendou mezi výrobci chytrých náramků. Na trhu jsou již téměř deset let a mají v nabídce nejen prémiové modely s velkým displejem, ale také čistě sportovní zařízení a verze s cenou pod sto eur.

Model Charge 3 stačí nabíjet jen jednou týdně, bohužel, jak to u produktů Fitbit bývá zvykem, bez speciálního kabelu se neobejdete. To je ovšem problém prakticky každého jednoho zařízení na ruku.

Ve srovnání s předchozím modelem je novinka lehčí a má o 40 procent větší displej, který chrání ochranné sklo Gorilla Glass. Barvy vám sice nezobrazí, ale nově si pomáhá s odstíny šedé.

Fitbit si svoji slávu získal zejména díky množství sbíraných informací. Nezaznamenává jen vaše kroky, ale komplexní aktivitu včetně přesného monitorování spánku. Všechny hodnoty si můžete detailně srovnávat a sledovat tak vývoj kondice a zdraví.

Díky propracované aplikaci vám Charge 3 zobrazí zvolená oznámení, počasí, kalendář a dokonce funguje i jako pomůcka pro sledování ženského zdraví.

Xiaomi Mi Band 3

Nejlevnější inteligentní náramek v našem výběru stojí jen něco přes 30 eur, ale v mnoha věcech drží krok s mnohem dražší konkurencí. Čínský výrobce Xiaomi je totiž dobrý nejen u chytrých telefonů, daří se mu vyrobit prakticky jakékoli zařízení s čipem včetně lamp a čističek vzduchu.

Předchozí model Mi Band 2 se stal obrovským hitem a jeho nástupce si zakoupilo milion zákazníků již během prvních 17 dní od začátku prodeje. Žádný jiný inteligentní náramek totiž nenabízí tak dobrý poměr ceny a funkcí.

Navíc Xiaomi je i na Slovensku známá značka, která má podporu svých produktů na výrazně lepší úrovni než běžný čínský výrobce. Na design však nemějte přehnané nároky, vždyť za podobnou cenu pořídíte jen nudné digitální hodinky.

Novinkou je větší dotykový OLED displej, který by si zasloužil vylepšit hlavně pro používání na přímém slunci. Funkcí je však dostatek, od základního měření kroků přes měření ujeté vzdálenosti či srdečního tepu.

Vše potřebné naleznete v aplikaci pro chytré telefony. Není tak obsáhlá jako při konkurenci, pro běžného uživatele však postačí. Mi Band 3 není dokonalým a propracovaným digitálním trenérem, ale spíše společníkem pro amatérské sportovce.

Další články autora